24 листопада – День пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій

 

«О, Господи! Твої всі небеса,

І вся земля, і ми, і світ, і душі.

Але пітьмою вкрилася земля,

Яка ніяк з країв наших не рушить.

Ти бачиш світ й народ наш повсякчас.

Підносимо аж до небес благання:

Священий хліб з молитви «Отче наш»

Забрали… Якимсь дивним покаранням..»

 

            Запроваджений Указом Президента України Леоніда Кучми від 26 листопада 1998 року «День пам’яті жертв голодомору» згодом наступними указами 2000 та 2004 років було визначено як «День памяті жертв голодоморів та політичних репресій». Відтоді у четверту суботу листопада вшановують мільйони безвинних жертв тридцятих та сорокових років.

            Україна та світ згадують про ці події приспущеними прапорами. запаленими свічками, молитвою, скорботною ходою, квітами біля меморіалів та відмовою від розваг.Зранку у церквах правитимуть заупокійні служби, ввечері триватиме акція «Запали свічку», залучитись до якої можна поставивши свічку на підвіконні власної квартири. Зазвичай багато киян приходить цього дня до  Національного «Меморіалу памяті жертв голодоморів», що на дніпрових схилах неподалік Свято-Успенської Києво-Печерської лаври. І протягом року сюди  покладають  квіти всі офіційні делегації, які відвідують Україну. Свої букети приносять наречені.

            На Першому національному каналі 24 листопада цього року о 19.30 транслюватиметься звернення Президента Віктора Януковича  до народу України.  А за дві хвилини потому розпочнеться загальнонаціональна хвилина мовчання в пам’ять загиблих  під час Великого голоду, що стався 80 років тому.