Уряд України звітує щодо проблеми заборгованості із заробітньої плати

8 червня, на засіданні комітету МОП по виконанню стандартів, яке проходить у рамках Міжнародної конференції праці у Женеві (Швейцарія), відбулося слухання звіту Уряду України щодо порушення Конвенції МОП №95 «Про охорону праці». Зі звітом від імені Уряду виступив заступник міністра праці та соціальної політики України Іванкевич В.В.Він запевнив міжнародне співтовариство, що Україна докладе всіх зусиль, щоб погасити заборгованість із заробітної праці, зазначивши при цьому, що борги по зарплаті почали стрімко накопичуватися при минулому Уряді.

 

Заступник Голови Федерації профспілок України Григорій Осовий у своєму виступі відзначив, що навіть у період досить високого рівня росту економіки після 2002 року (у середньому щорічно на 7 відсотків) повного повернення боргів по заробітній платі не було. Хоч завдяки вжитим заходам на державному рівні та постійному тиску профспілок заборгованість постійно скорочувалась.

Однак світова фінансово-економічна криза, від якої економіка України постраждала більше від інших країн, знову поставила повернення боргів у ряд основних соціально-економічних проблем у країні. Так, згідно даним Державного комітету статистики, на 1 травня нинішнього року заборгованість із заробітної плати склала майже 1,7 млрд. гривень, або близько 220 млн. доларів. США. Тобто загальна сума заборгованості роботодавців перед трудящими в період 2008 - 2009 років зросла в 2,5 рази. У січні - лютому поточного року заборгованість зросла ще в середньому на 15 відсотків.

Особливо неприйнятним Г.Осовий назвав становище на працюючих підприємствах, на які доводиться майже 70% загальної суми боргів по зарплаті. Причому "грішать" порушенням Конвенції №95 не тільки підприємства приватного сектору, але й державної й комунальної форм власності, де сума заборгованості заробітної плати в минулі чотири місяці теж суттєво зросла.

Охарактеризувавши становище із виплатою зарплати в цілому в Україні, заступник Голови ФПУ нагадав про пропозиції ФПУ внесені Уряду щодо повернення боргів із зарплати, а також запропонував вжити додаткових заходів, які, на його думку, стали би, зокрема, запобіжником для нового накопичення боргів. Зокрема, він запропонував внести зміни до українського законодавства з метою посилення економічної відповідальності роботодавців, за затримку заробітної плати, визнання боргів по зарплаті привілейованим платежем при банкрутстві підприємств перед іншими кредиторами; ратифікації Конвенції МОП №173 у повному обсязі й створення з 2011 року фонду гарантування виплати зарплати у випадку неплатоспроможності роботодавця тощо.

Потрібно також підвищити ефективність судової гілки влади, адже навіть позитивні рішення щодо повернення боргів із заробітної плати належно не забезпечуються виконавчою службою. У цьому зв’язку також необхідно зміцнити правові інспекції праці та розширити їх повноваження.

В обговоренні становища з виплати зарплати в Україні взяли також участь представники держав, роботодавців і профспілок інших країн.

Департамент міжнародної роботи апарату ФПУ